Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu elektrik ve su fiyatlarındaki mağduriyeti görüştü.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, geçtiğimiz gün Keşan'da yapılırken, toplantıda, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım kredi Kooperatiflerine olan borç faizleri ve elektrik ile su fiyatlarında yaşanan mağduriyeti ele aldı.

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TZOB (Türkiye Ziraat Odaıar Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan başkanlığında toplanan ve Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas'ın aynı gün başka bir bölgede gerçekleştirilen toplantı nedeniyle katılamadığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısına; Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cengiz katıldı.

ÇKS işlemler ve diğer destekleme dosyaları gelecek yıl ziraat odasında yapılabilir

Keşan Ziraat Odası Başkanlığı'nda başlayan toplantı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. Toplantının ilk gündem maddesi olarak, ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) işlemlerinin yanı sıra, tüm destekleme dosyalarının Türkiye genelinde ziraat odaları tarafından yapılması konusu görüşüldü. Konuyla ilgili daha önce yapılan girişimler sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onay verdiği bildirilen konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) arasında protokol imzalandıktan sonra, 2020 yılının son aylarına doğru ÇKS ve diğer tüm destekleme dosyalarının ziraat odalarınca yapılacağı, ancak bunun öncesinde uygulamada karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri konusunda bilgi alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Borçlar ve mağduriyet de ele alındı

 Toplantı sonrasında görüşülen diğer gündem maddeleri ile ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde; "Ayrıca çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizlerinin düşürülerek ana borcunun taksit halinde yapılandırılması, elektrik ve su fiyatlarının yüksek olması, çiftçilerimizi mağdur ettiği ve bu mağduriyetin giderilmesi konusu görüşüldü."

Haber: İlker GÜREL-Gündemsaros

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)