“Ağlaşacak bir yıl değildi”
Paylaş
Tweetle
Paylaş

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar ,” 2019 yılı iyi geçti ama daha iyi de olabilirdi. Fakat hükümetin uyguladığı fiyat politikalarını hep birlikte görüyoruz. Bize yine de, üreticiyi mağdur etmeyecek fiyatlar açıkladı. Ağlaşacak bir y

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar yaptığı açıklamada; mevsim itibariyle, kurak bir sezon yaşandığını belirterek, “2020 yılından en büyük beklentimiz yağışların olması ve barajların dolmasıdır.” dedi.

“Ağlaşacak bir yıl değildi”

2019 yılının çeltik üreticileri açısından nasıl geçtiği hakkında değerlendirmelerde bulunarak, sözlerine başlayan Balcılar, şunları söyledi: “2019 yılı için kötü bir sezon dersek, yanlış olur. Bereket ve fiyat anlamında üreticiyi üzmeyecek gelişmeler oldu. Bu yıl herhangi bir hastalık ve doğal afet yaşanmadı. Üreticiler ürünlerini topladı ve borcunu ödedi. Yeni sezon için gerekli hazırlıklarına başladı. 2019 yılı iyi geçti ama daha iyi de olabilirdi. Fakat hükümetin uyguladığı fiyat politikalarını hep birlikte görüyoruz. Bize yine de, üreticiyi mağdur etmeyecek fiyatlar açıkladı. Ağlaşacak bir yıl değildi. Gönül isterdi ki, daha iyi olsaydı.”

“En büyük beklentimiz yağışların olması ve barajların dolmasıdır”

“Çeltik üreticileri olarak, 2020 yılından beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Sedat Balcılar sözlerini şöyle tamamladı: “2020 yılından en büyük beklentimiz yağışların olması ve barajların dolmasıdır. Eğer su olmazsa, üretici çeltik sezonunda büyük bir sıkıntı yaşar. Şuanda, yıl biraz kurak gidiyor ve yağış miktarı düşük gözüküyor. Bunun yanı sıra; çeltik üreticisi geçmiş yıllarda, gübre, ilaç, elektrik ve mazotta büyük zamlarla karşı karşıya geldi. Üretici bunlara göğüs gererek üretimlerini sürdürdü. İnşallah 2020 yılında çok büyük zamlarla karşı karşıya kalmayız. İçimizde borçlu olan üretici arkadaşlarımız var. Bu kadar büyük borcun olmasının nedeni, yüksek girdi maliyetlerinin olmasıdır. Bu borçların uygun şekilde yapılandırılmasını istiyoruz.”

(Haber: Nilüfer ÇELİK-Gündemsaros)

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)