“Çeltikte destekleme oranı, 12 yıldan bu yana 10 kuruş seviyesindedir”
Paylaş
Tweetle
Paylaş

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar yaptığı açıklamada; bakanlık yetkililerinin ziyareti, Kurban Bayramı’ndan sonra TMO Genel Müdürlüğü’ne yapacakları ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunurken; çeltik desteklemelerinin 12 yıldan

“Üreticinin sesini dinlediler”

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş’ın bölgeyi ziyaret ettiğini belirten Balcılar“Müdürümüz sayın Fuat Fikret Aktaş, bölgemize gelerek, hem çeltik sahalarında incelemelerde bulundu hem de çeltik kanununda yapılacak değişiklikler hakkında, toplantı yapıldı. Toplantıda, yapılacak değişiklikler hakkında bilgilendirmede bulundu. Yetkililer, biz üreticilerinde görüşlerini aldı ve ortak bir noktada buluştuk. Bu defa üreticinin sesini dinlediler. Yetkililer, gerekli bilgileri alarak, Ankara’ya gittiler. Bakanlık olarak, yine bir çalışma yapılacak ve mecliste kanunlaşacak. İnşallah, çeltik üreticisi için her şey iyi olur.” dedi.

“Bayramdan sonra, TMO Genel Müdürlüğü’nden randevu alıp, dertlerimizi anlatacağız”

“Çeltik üreticisinin yaşadığı her hangi bir sıkıntı var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Balcılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meriç Nehri’ndeki su seviyesi çok aşağılara düştü. Hatta, Enez’den alt bölgelerden tuzlu su geri tepmeye başladı. Tuzlu su geri tepmemesi için Meriç Nehri’ni bölüyorlar. Bu durum çeltik üreticileri için önemli bir konudur. Devlet bu yıl, tüm ürünlere taban fiyatı açıklıyor. Geçen hafta içerisinde, fındığa fiyat açıkladı. Geçen yıl 14,5 TL olan fındık fiyatı bu yıl 17 TL olarak açıkladı. Bu çerçevede; üreticiler olarak, 1 Ağustos’ta geniş kapsamlı bir toplantı düzenleyeceğiz. Üretici olarak, girdi maliyetlerimiz çok yükseldi. Toplantıda, bu konuda bir çalışma yapıp, Kurban Bayramı’ndan sonra TMO Genel Müdürlüğü’nden randevu alıp, dertlerimizi anlatmak istiyoruz.”

“Çeltikte, destekleme oranı 2007 yılından bu yana 10 Kuruş’tur”

Sedat Balcılar sözlerini şöyle tamamladı: “Çeltik üreticilerine, 2007 yılında destekleme olarak, 10 kuruş verildi. Geçen 12 yıllık süre içerisinde, destekleme yine 10 kuruş seviyesindedir. Bunun artırılması gerekiyor. İlk destek çıktığında, 1 kilogram çeltiğin fiyatı bugünkü parayla 65-70 kuruş seviyesindeydi. Ama çeltik 3-3.5 TL seviyesindedir. Dolayısıyla, çeltikte verilen desteğin anlamı kalmadı. Devletimizin destekleme oranını artırmasını bekliyoruz.”

(Haber: Nilüfer ÇELİK-Gündemsaros)

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)