Beksaç,
Paylaş
Tweetle
Paylaş

T.Ü. (Trakya Üniversitesi) Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr Engin Beksaç, Keşan, Enez ve İpsala'daki tarihsel değerlere dikkat çekerek, bu değerler tanıtılmadığı için bölgeye katkısı olmadığını söyledi.

Beksaç, Trakya Bölgesi’ndeki tarihsel değerlerin "Ciddi" olarak değerlendirilebilecek oranda olduğunun altını çizerek, ancak bu değerler yeterince tanıtılmadığı için bölgeye hiçbir katkı sağlayamadığını kaydetti. Bu değerlerin bölgeye katkı vermesi için mutlaka tanıtılması gerektiğini de vurgulayan Engin Beksaç, "Keşan İpsala ve Enez, Türkiye’nin en tarihsel ve arkeolojik değeri olan bölgeleridir. İpsala daha önce defalarca söylediğim gibi eski bir başkent. Ne Edirne ne başka bir yer yokken orası bir krallık kentiydi. Enez de çok eski bir kent ve çok iyi bir tarihe sahip. Tarihi bilgilerden karşımıza çıkan bir sürü zenginliğimiz var. Çok sayıda önemli kaleler mevcut. Ortaçağ yerleşmeleri açısından bölgemiz çok zengin fakat tanıtımları yapılamadığı için ve gerekli düzenlemeler yapılmadığı için turizm açısından değerlendirilemedi. Turizme sunulmadı." dedi.

"Bölgemiz deniz turizmi ile ayakta kalmaya çalışıyor fakat deniz turizminden bile değerli kültürel miraslarımız var"

Sadece Keşan sınırlarında 15 adet arkeolojik değere sahip ortaçağ kalesi bulunduğu bilgisini paylaşan Beksaç"Yunanistan ve Bulgaristan’da bu tür tarihi varlıkların hepsi turizme sunuldu. Fakat bizim bölgemizde, Keşan’da Enez’de ve İpsala’daki tarihi varlıklarımız turizme fayda sağlayamadı. Enez’in bile gerekli ilgiyi çekemediği ortada. Sadece Keşan’ın sınırları içinde 15 tane arkeolojik değere sahip ortaçağ kalesi var. Enez’de de öyle. Bu yerler değerlendirirse bölgemize çok ciddi şekilde fayda sağlayacaktır. Bölgemiz turizm açısından çok iyi konuma gelecektir. Bu tarihi değerler tanıtılmalıdır. Bölgemiz deniz turizmi ile ayakta kalmaya çalışıyor fakat deniz turizminden bile değerli kültürel miraslarımız var. Sadece yazın gelen turistlerle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ben hep söylüyorum. Birileri bana sürekli bozuluyor. Enez Yılı ilan edildi, kimse Enez’i bilmiyor." diye konuştu.

"Keşan İpsala ve Enez, Trakya’nın en önemli arkeolojik değerine sahip ilçeleri arasındadır"

Bölgedeki kültürel değerlerin ziyan olduğunu belirten Engin Beksaç, şunları söyledi; "Tekirdağ, Kırklareli gibi yakın çevremiz de kültürel açıdan çok zengindir. Fakat onlar da bilincinde değildir. Onlar da ellerindekinin farkında değildir. Keşan İpsala ve Enez, Trakya’nın en önemli arkeolojik değerine sahip ilçeleri arasındadır. Fakat kimse bunun farkında değildir. Bilinçli olarak, samimi olarak değerlendirmek isteyelim ve turizme kazandırmak isteyelim. Bölgemizin tarihi değerleri konusunda hatırlatmalarımı sürdürmeye devam ediyorum. Tarihi değerlerimiz bölgemize turist çekecek, daha sonra buradan elde edilen gelir de bu yapıların onarılmasında kullanılacak. Beklentimiz bu yönde. Sayın Mustafa Helvacıoğlu ile Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı zamanında tarihi değerlerimize sahip çıkılması gerektiği konusunda bir takım konuşmalarımız olmuştu. Kendisinin tarihi eserlere karşı hassas bir görüşe sahip olduğunu biliyorum. Kendisinden bu konuda beklentilerimiz var. Tüm yerel yönetimlerden böyle bir beklentimiz var."

HABER: İlker GÜREL-Gündemsaros

 

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar