Sınıra yeni köprü
Paylaş
Tweetle
Paylaş

İpsala ve Kipi Sınır Kapılarından geçişlerde kullanılan mevcut köprünün yanına Türkiye ve Yunanistan tarafından ortak yapılması planlanan 820 metre köprü uzunluğuna sahip “İpsala Kipi Yolu 2. Köprü Geçişi” projesinin ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme

İpsala ve Kipi Sınır Kapılarından geçişlerde kullanılan mevcut köprünün yanına Türkiye ve Yunanistan tarafından ortak yapılması planlanan 820 metre köprü uzunluğuna sahip “İpsala Kipi Yolu 2. Köprü Geçişi” projesinin ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunarak, nihai olarak kabul edildi.

Türkiye ile Yunanistan sınırındaki İpsala ve Kipi Sınır Kapılarından geçişleri sağlayan Meriç Nehri üzerine 1958 yılında inşaa edilen 61 yıllık köprünün yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, Ticari nakliye araçları ve yine son zamanlarda artan ikili turizm de ihtiyacı karşılamaması üzerine yapılması planan ikinci köprüyle ilgili süreç hızlandı.

ÇED RAPORU NİHAİ OLARAK KABUL EDİLDİ

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İpsala İlçesi’nde T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 1.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ‘İpsala Kipi Yolu 2. Köprü Geçişi” projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve son şekli verilen ÇED Raporu’nun, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunup, nihai kabul edildiğini duyurdu.

HALKIN GÖRÜŞÜNE AÇILDI

Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 gün halkın görüşüne açıldığını duyuran Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edilebileceğini bildirdi.

PROJE BEDELİ 150 MİLYON TL

Türkiye ile Yunanistan arasında sınırı olusturan Meric/Evros nehri üzerinde kurulu bulunan sınır geçis köprüsünün ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle yapılacak olan ikinci köprünün Türkiye tarafı projesini 150 milyon TL bedelle T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı 1.Bölge Müdürülüğü  tarafından üstlenildi.

KÖPRÜ UZUNLUĞU 820 METRE OLACAK

İpsala Gümrük yerleşkesi çıkışından başlayıp Kipi Gümrük yerleşkesinde son bulması planlanan “İpsala Kipi Yolu 2. Köprü Geçişi” projesinin toplam uzunluğu bin 540 metre olacak. Toplam 820 metre olan köprü uzunluğunun ise 460 metresi Türkiye tarafında 360 metresi ise Yunanistan tarafında olacak. 13 açıklıklı (iki köprü ayağı arası) ve 14 ayaklı olacak olan köprü (Türkiye tarafında köprünün 8 ayağı bulunacak) çift gidiş, çift geliş olarak kullanılacak.

2024 YILINDA AÇILMASI PLANLANIYOR

Yeni köprü inşaatının 2020 yılında başlaması planlanırken, 2024 yılında da bitirilerek açılması planlanıyor. Türkiye ve Yunanistan’ın ortak yapacağı bakım ve onarım çalışmaları sayesinde işletme aşamasının yaklaşık 50 yıl olacağı öngörülüyor. Projenin inşaatında ise 80 kişinin çalışması planlanıyor.

61 YILLIK KÖPRÜ İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR

Türkiye ile Yunanistan sınırındaki bölgede Meriç Nehri üzerinde 357 metresi Yunan tarafında kalan 804 metre uzunluğundaki eski köprü ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalıyordu. Mevcut köprü 1958 yılında 7,5 metre genişliğinde inşa edilmiş olup, 2x1 trafik şeridine hizmet verilebiliyor.

13 YIL ÖNCE YAPILMASINA KARAR VERİLDİ

Türkiye ile Yunanistan hükümeti arasında yapılan görüşmeler sonucunda 2006 yılında yapılmasına karar verilen ikinci köprü ile ilgili karar 2011 yılında onaylanmış, 2017 yılında ise köprünün konumu ile ilgili anlaşmaya varılmıştı.

 

Harun Aker-Edirnesonhaber Gazetesi

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)