Açar, çeltik üretimini değerlendirdi
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar yaptığı açıklamada; çeltik üretimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Keşan’da, çeltik ekim alanları artmaya başladı”

Çeltik üretiminin bölge için çok önemli bir tarım faaliyeti olduğunu belirten Açar“Türkiye çeltik üretiminin yarısını Edirne bölgesi yapıyor. Edirne’deki çeltik üretiminin yarısı da, İpsala, Keşan ve Enez’de yapılmaktadır. Dolayısıyla, bölgemiz çeltik üretimi açısından önemlidir. Son yıllarda, baraj ve göletlerin sayısındaki artışlar nedeniyle, Keşan’da da, çeltik ekim alanları artmaya başlamıştır. Mevsim itibariyle, normal bir çeltik üretim sezonu yaşanıyor.” dedi.

“Ne zaman ilaçlama yapılmalı?”

Lütfü Açar, sözlerine şöyle devam etti: “Çeltik üretim alanlarında, yabancı otla mücadele çalışmaları yapılıyor. Yabancı ot ilaçlamaları konusunda, zaman anlamında iyi ayarlaması gerekiyor. Buharlaşmanın en fazla olduğu öğle saatlerinde ve rüzgarlı havalarda ilaçlama yapılmamalı. Eğer ilaçlama yapılırsa, başarıya ulaşmaz. İlaçlama konusunda, kurallara uyulursa yabancı otla mücadele konusunda başarıya ulaşılır. Rüzgarın en düşük olduğu saatlerde ilaçlama yapılmalı. Bunun yanı sıra; ilaçlamada, kullanılacak dozaj ve başka bir karışımın kullanılmaması da, önemlidir.”

“Üretici, girdiyi doğru şekilde kullanmalı”

Açar, sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticinin girdiyi doğru şekilde kullanılmalı. Girdi doğru şekilde kullanılırsa, elde edilecek verimde o kadar iyi olur. Bölgemizdeki çeltik ekilişlerinde herhangi bir hastalık söz konusu değildir.”

(Haber: Deniz ÇİL-Gündemsaros)

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)