SARDOS, Milli Mücadele için pedal çevirecek
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Keşan SARDOS, “Ata’nın doğduğu yerden, vatanın doğduğu yere 1453 km.’’ adlı bir bisiklet turu düzenleyecek.

Keşan SARDOS, dün yazılı bir açıklama yaparak, Milli Mücadele’nin başlangıç yılı olan 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı anısına Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği olarak farkındalık yaratan bir proje gerçekleştirecekleri bildirildi.

“Ata’nın doğduğu yerden, vatanın doğduğu yere 1453 km.’’ adı altında yapılacak olan bisiklet turunda Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evden, Selanik başkonsolosundan alınacak Türk Bayramı’nı 1453 km. pedal çevirerek İstiklal ateşinin ilk  yakıldığı yer  olan  Samsun’a götürecekleri bildirilen açıklamada, “Orada vatanın doğduğu kentin mülki amirine teslim edeceğiz.  Bu büyük ve anlamlı projeyi hepsi Keşan SARDOS Derneği üyesi olan 14 kişilik bir ekip ile yapacağız. Milli mücadele halkın her kesiminin katılımı ile oldu. Bu mücadelenin kazanılmasının temel taşı olan kadınlarımız, cephede ve cephe gerisinde birçok kahramanlıklar yarattı. Yüzüncü yılın bu anlamlı projesinde kadın bisikletçilerimizle birlikte aynı milli ruhla bayrağımızı taşıyacağız.
Amaç;
1453 km. Pedal çevireceğiz çünkü, 1453 yılında çağ açıp çağ kapatan bir dönemden, 1919 yılında dört bir yandan kuşatılmış Türk yurdunda bağımsızlık mücadelesine girmişiz. Nereden nereye geldiğimizin sorgulanması, halkımıza ve gelecek kuşaklara, mevcut değerlerimize ve tarihimize sıkıca sahip çıkılması gereğinin mesajını vermektir.” 
denildi.

9 Mayıs’ta Selanik’ten bayrağı teslim aldıktan sonra projenin başlayacağı ifade edilen açıklamaya şöyle son verildi: “11 Mayıs günü İpsala Gümrük Kapısı’ndan giriş yaparak aynı gün yaşam alanımız olan Keşan’da konaklayacağız. 11 Mayıs’ta Keşan’a girişimizde coşkulu bir karşılama görmek bizlere güç verecektir. Sardos olarak biz, aynı zamanda Edirne ve Keşan’ı temsilen de yola çıkıyoruz. Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan Samsun 100.yıl tören programına dahil edilmiş olmaktan da gururluyuz. Geçeceğimiz her kilometrede  halkımızın desteğini her an yüreğimizde hissedeceğimizden şüpheniz olmasın.  Bize bu ülkeyi bahşeden, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm milli mücadele kahramalarımıza, minnet duyguları ile pedal çevirip, aynı milli ruhla ter dökeceğiz.
Yolumuz açık, aziz milletimiz ve ülkemiz sonsuza kadar daim olsun.”

Haber Merkezi

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)