İlkdoğmuş, “Tarla ve Arsaların Korunması En Temel Kırmızı Çizgimizdir”
Paylaş
Tweetle
Paylaş

AK Parti İpsala İlçe Başkanı Hakan İlkdoğmuş, Belediye Meclis Toplantılarının takipçisi olduklarını belirterek “Devam eden projeleri ve yapılmış olanların hizmet etmeye devam ettirilmesi, hizmet dışı borçlanmalardan uzak durulması en önemlisi belediyemize

AK Parti İpsala İlçe Başkanı Hakan İlkdoğmuş,19 Nisan tarihinde gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında gündeme alınarak görüşülen maddeler hakkında kamuoyuna bilgi vermek gerektiğini ifade etti.

İlkdoğmuş,”Toplantıdaki gündem maddelerinin önemli bir kısmının 2018 yılı faaliyet ve denetim raporlarının oluşturduğunu belirterek “mevcut başkan ve yönetimi özellikle geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Kerman döneminde yapılan borçlanmaları eleştirmek istemişlerdir. Ancak geçmiş dönemde İpsala’ya ve halkımıza yapılan hizmetler karşılığındaki borçlanmaları eleştirmelerinin ardından iller bankası ve 5 yıl bankalardan 2.100.000 tl (iki milyon yüz binlik) kredi yetkisi takibi yeni yönetime mecliste oylamaya sunulmuştur ”dedi.

İlkdoğmuş açıklamasında, ”Önceki belediye başkanı Mehmet Kerman döneminde yapılan yatırımların, hükümet hizmetlerin ve buna bağlı borçlanmaların eleştirildiği bu ortamda eleştiren tarafın yeni yönetimin belediye bütçe imkânlarının yetersizliği nedeniyle personel maaşlarının ödenmesi gerekçesiyle 2.1milyon tl lik borçların borçlanma yetki takibine sunulmuştur hukuk nedenleriyle red oy almıştır.

“LİSANSLI DEPO BÜYÜK BİR MİRASTIR”

AK Parti İpsala İlçe Başkanı Hakan İlkdoğmuş,”İpsala belediyesi Türkiye’de nüfusa kıyasla gelir miktarı en fazla olan belediyelerden biri olmakla beraber muhasebe kayıtlarında belediyenin muhtelif kalemlerden yaklaşık 8.5 milyon tl tahsil edilmemiş alacağı görülmektedir. Bu meblağ alınmak istenen kredinin yaklaşık dört mislidir dolayısıyla, belediyenin bütçe ihtiyaçlarını finansal giderlerinin yüksek olduğu bu dönemde işin kolayına kaçarak krediyle değil devlete ait bu alacak tasfiyesiyle yani kendi imkânlarıyla çözmesi gerektiğine inanıyoruz. Diğer bir hususta geçmiş dönem belediye başkanımız Mehmet Kerman’ın ilçemize lisanslı depo gibi büyük bir miras bıraktığı gerçeğidir.

Lisanslı deponun üretimimize sağladığı imkânlar haricinde belediyemize ciddi miktarda gelir getirisi potansiyeli bulunmaktadır.

Lisanslı depoda iyi bir yönetim sergilenip randımanlı işletildiği vakit aylık 410.000 tl gelir elde etme imkânı bulunmaktadır.29.000 ton kapasitesi bulunan bu depo içinde bulunan her bir ton çeltik için belediyemize ayda 12tlkdv(14-16 tl) kaynak girişi sağlanmaktadır. Bu rakam 29.000 tona vurulduğunda aylık 410.000tl gelir anlamına gelmektedir. Sadece lisanslı depo geliri her ay tüm belediye personelinin maaşını ödemeye yeteceği gibi yıllık 5.000.000 tl gelir potansiyeliyle lisanslı depo belediye arazilerinden elde edilen gelire alternatif büyük 2. bin girdi kalemi özelliği taşımaktadır. Bizler İpsala halkına hizmet anlamında, yatırım anlamında yapılacak borçlanmalara karşı değiliz. Eğer yapılacak borçlanma vatandaş odaklı ve fizibilitesi düzgün odaklı yapılmış bir proje ise sonuna kadar destek olmaya hazırız.

Mehmet Kerman döneminde çevre belediyelerde 20-25 yıldır gerçekleştirilip İpsala ‘ da yapılmamış işlerin 5 yılda gerçekleştiğine şahit olduk. Sayın Kerman hizmet anlamında çitayı oldukça yükseltmiştir. Bizler yeni belediye yönetiminden bu dönem çok büyük atılımlar beklemiyoruz. Zaten yapılması gereken hizmetlerin birçoğu Sayın Kerman döneminde yapılmış ve başlanmış, bunlara bağlı ödemeler günü gününe ödenmiştir. Devam eden projeleri ve yapılmış olanların hizmet etmeye devam ettirilmesi, hizmet dışı borçlanmalardan uzak durulması en önemlisi belediyemize yani İpsala halkına ait tarla ve arsaların korunması en temel kırmızı çizgilerimizdir.

Son olarak ilçemize AK Parti belediyeciliği döneminde kazandırılan hizmetlerle ilgili şöyle bir notta paylaşmak gerekirse, iktidarımızın gücü sayesinde kanalizasyon sistemi için kullanılan 4.270.000 tl 10 yıl vadeli 0,83 faiz oranlı kredi yanı sıra bir bu kadar meblağda devletten hibe edilmiş yaklaşık 9.000.000 tl lik proje bu şekilde tamamlanmıştır. Aynı şekilde içme suyu inşaatı için 3.070.000 tl lik krediye ek olarak bir bu kadar hibe, atık su tesisi için kullanılan; 334.000 tl krediye olarak yine aynı meblağda hibeler alınarak ilgili hizmetler yapılmıştır.

Belediyemize ait İpsala tarım ürünleri lisanslı depoculuk a.ş. ve İpsala şehir hizmetleri su, tic ltd şti’ne ait meclise sunulan taleplerde şirketlerin müdürlüğüne eski belediye başkanı Mehmet Kerman yerine Abdullah Naci Ünsal tek yetkili olarak getirilmek istenmiştir. Bu hususla alakalı sn. Abdullah Naci Ünsal ‘ın meclis üyesi olduğu geçtiğimiz dönemde bizzat kendisinin savunduğu üzere bu dönem bizlerinde belediyemize ait ilgili firmalarda daha şeffaf bir yönetimin sağlanması amacıyla muhalefetinde bir meclis üyesinin yönetime alınması talebimiz olmuştur.

Son dönemde özellikle lisanslı depo ile ilgili ortaya atılan iddialara istinaden Sayın Abdullah Naci Ünsal’ın herhangi bir şaibe altında kalmaması maksadıyla grubumuzun meclise yaptığı bilgilendirmeye rağmen meclise arz edilen taleplerde değişiklik olmamış grubumuz taleplerine çekimser oyu kullanmıştır.

 Meclise arz edilen lastik tekerlekli Beko lader, silindir asfalt silindiri,  fortlift kamyon, grayder ve paletli kepçe araçlarının kiraya verilmesini işveren teklif belediyemize ek gelir getirebilmesiyle grubumuza kabul oyu verilmiştir.

Cenaze definesiyle alakalı belediyenin sağladığı sosyal imkânları, içeren teklife grubumuz yine kabul oyu vermiştir. Belediyemize ait iş yerlerinin kira müddetlerinin 10 yıllığına ihaleye çıkarıldığında normalde belediye meclisinde olan yetkinin belediye başkanı ve belediye encümenine devrini içeren teklife grubumuz yine pazar yerindeki dükkânların kiralamadan ziyade satışlarının yapılması gerektiğini ifade ederek ve ilgili yetkinin meclis nezdinde oylanması maksadıyla grubumuz çekimser oy kullanmıştır.

Grubumuz belediye birimlerinden meclis arz edilen evrakın 3’üne kabul,3’üne çekimser birine ise red vermiş olup ilgili tekliflerin tamamı iyi parti ve cumhuriyet halk partisi meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilerek onaylanmıştır.

Belediye Meclisi kararlarını halkımızın bize verdiği muhalefet görevini yerine getirmek üzere kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” dedi. Haber Merkezi

 

 

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)